Dzień Edukacji Narodowej
- 4
Gminny konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży: "Gmina Pruchnik - Tu Mieszkamy, Tu Ekologicznie działamy"
15 października 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Jodłówce miało miejsce podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pt. „Gmina Pruchnik - Tu Mieszkamy, Tu Ekologicznie działamy”. Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
III miejsce: Anna Szczepanik, klasa II
I miejsce: Nikola Malik, klasa VI
Nagroda pocieszenia: Nikola Kubas, klasa V
II miejsce: Nikola Jagiełka, klasa VII
III miejsce: Maja Mielniczek, klasa VII
Gratulujemy!!!
3
Życzenia
Drodzy Nauczyciele,
Kształtowanie młodych umysłów, charakterów jest trudną, ale jednocześnie zaszczytną misją.
Dziękuję za trud włożony w nauczanie dzieci i młodzieży.
,,Nauczyciel to osoba, która jest nie tylko fachowcem w swojej dziedzinie, jest również mądrym pedagogiem, psychologiem, Wychowawcą – nie tylko swoich uczniów, ale często osobą pomocną także ich rodzicom’’.
To dzięki Państwu nasi uczniowie zdobywają wiedzę, rozwijają zdolności, poszerzają zainteresowania.
Chętnie poznają świat, a po latach z sentymentem odwiedzają swoich NAUCZYCIELI wspominając czasy nauki w Szkole Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rozborzu Długim.
Za oddanie, profesjonalizm należą się Państwu najwyższe słowa uznania.
Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia – satysfakcji z pracy zawodowej, dumy z sukcesów wychowanków, radości z odkrywania ich talentów oraz poczucia ważności wykonywania zawodu.
Niech Wasza wiedza, pasja służą wychowaniu młodego pokolenia Polaków.
Dzień Edukacji Narodowej nie jest jedynie świętem nauczycieli.
To święto całej szkolnej społeczności: pracowników administracji i obsługi, którzy wspomagają pracę nauczycieli, a także przyczyniają się do tworzenia bezpiecznych i przyjemnych warunków nauki i pracy.
Życzę Państwu dużo zdrowia oraz uznania ze strony społeczności szkolnej. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za zaangażowanie w pracę.
To również święto uczniów i ich rodziców.
Rodzicom życzę cierpliwości w motywowaniu dzieci, natomiast uczniom niesłabnącej motywacji w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.
DYREKTOR SZKOŁY
Charytatywny kiermasz słodkości
Dzień Drzewa
Czy drzewa są potrzebne? Co dają nam drzewa? Dziś, 10 października, obchodzimy Dzień Drzewa. Zajęcia Świetlicowe w terenie oraz pogadanka na temat drzew. Prace plastyczne klasa 3 ,,Jesienne drzewa".
7
Obchody Dnia Papieskiego
9 października obchodziliśmy XXIV Dzień Papieski pod hasłem "Święty Jan Paweł II Ewangelia starości cierpienia". Uroczyście odśpiewaliśmy w szkole ulubioną pieśń Papieża - "Barkę".
5
Spotkanie z Panią Policjant
7 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Panią sierż. szt. Gabrielą Gałuszko. Dzieci wysłuchały pogadanki na temat zachowania bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Pani Policjantka omówiła zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreśliła jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Druga część spotkania była przeznaczona dla uczniów klas V-VIII. Tematem pogadanki była "Cyberprzemoc". Uczniowie dowiedzieli się m.in. jakie skutki może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu, jakie mają prawa i obowiązki jak również kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną.
Dzień chłopaka
Dzień Chłopaka to popularne święto obchodzone w Polsce 30 września, choć w różnych krajach przypada na inne daty. Jest to okazja, podczas której dziewczęta składają życzenia chłopakom, kolegom. Chociaż Dzień Chłopaka nie ma takiego rozmachu jak inne święta, jest sympatycznym akcentem w szkolnym kalendarzu, który pozwala wyrazić sympatię i uznanie dla chłopaków w naszym życiu.
8
Europejski Dzień Języków Obcych w Szkole Podstawowej w Rozborzu Długim
26 września świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Głównym celem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących języków obcych oraz tradycji naszych sąsiadów. Sala lekcyjna została udekorowana flagami krajów europejskich. Rozwiązywane też były quizy sprawdzające wiedzę o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Z każdej klasy wyłoniliśmy uczniów z najwyższymi wynikami, którzy zostali nagrodzeni:
klasa 4 - Michał Kamiński, Maja Dyl,
klasa 5 - Julia Szczepanik, Mikołaj Makowiecki,
klasa 6 - Kacper Szymański- Galas, Martyna Szczepanik, Amanda Szczepanik, Fiilip Ścibiorski, Antonina Superson,
klasa 7 - Nikola Dryla,
klasa 8 - Milena Kaszuba, Kacper Cielecki, Sylwester Gredes, Igor Pieniążek.
Dzięki obchodom Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat krajów i języków europejskich. Celem wszystkich zajęć było uświadomienie jak ważna jest znajomość języków obcych, dzięki której zwiększają się możliwości dostępu do wiedzy, czy poznawania nowych ludzi.
Zajęcia plastyczne "Mój ulubiony lokalny wzór"
W ramach projektu „Wzory snycerskie z Pruchnika” odbywały się w naszej szkole zajęcia plastyczne pn „Mój ulubiony lokalny wzór”. Uczestnicy najpierw wybierali z przygotowanych szablonów elementy, które później odrysowywali ołówkiem na sklejce. Finalnie obrazki, które powstały po odrysowaniu zostały pomalowane farbami. Każdy z nich przedstawiał pruchnickie ganek zawierający wybrany rodzaj słupa, balustrady czy zdobienia.
4
Lekcja ekologiczna w naszej "Ekopracowni- zielone serce szkoły"
26.09.2024 r. odbyła się lekcja ekologiczna "Dobrze śmieci segregujesz - Ziemię ratujesz" w naszej "Ekopracowni - zielone serce szkoły". Uczestniczyli w niej uczniowie sąsiednich szkół podstawowych. Taka lekcja to doskonała okazja, by przybliżyć uczniom znaczenie ochrony środowiska i wykształcić w nich odpowiedzialność za otaczający nas świat. Podczas zajęć przypomniano jak prawidłowo segregować odpady, dlaczego recykling jest ważny i jakie korzyści przynosi środowisku. Lekcja ekologiczna to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim rozwijanie odpowiedzialnych postaw wobec środowiska. Poprzez takie zajęcia uczniowie mają szansę zrozumieć, jak ważna jest troska o przyrodę, i jak każdy z nas, nawet drobnymi działaniami, może przyczynić się do ochrony planety.
20
Warsztaty ze snycerzem
25.09.2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty ze snycerzem w ramach projektu „Wzory Snycerskie z Pruchnika”. Podczas warsztatów odbył się pokaz pracy i narzędzi snycerza. Dzieci również miały możliwość dopracowania elementów snycerskich z drewna i pomalowanie ich według własnego pomysłu. Dodatkowo uczestnicy mogli obejrzeć wystawę plansz wzorów snycerskich z Pruchnika.
14
Nasze starty w wojewódzkich finałach igrzysk w lekkiej atletyce
Dwudniowy „lekkoatletyczny maraton” odbyty w dniach 24 – 25 września w Stalowej Woli na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oficjalnie zainaugurował sportowy rok szkolny 2024/2025. W imprezie udział wzięli m.in. p. Dorota Nowak-Maluchnik - Podkarpacka Kurator Oświaty, a zarazem Prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie, p. Dariusz Abramuk - Sekretarz Generalny Szkolnego Związku Sportowego i blisko 1000 młodych zawodniczek i zawodników z 25 powiatów województwa podkarpackiego,
W części sportowej odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym Mistrzostwa Województwa SZS w Lekkiej Atletyce. Pierwszy dzień obfitował również w dodatkowe atrakcje, jak chociażby strefy rekreacji, zabawy i wiedzy.
W licznym gronie rywalizujących młodych lekkoatletów znalazło się czworo naszych reprezentantów. Najlepiej z nich zaprezentował się Filip Ścibiorski, który w igrzyskach dzieci, wynikiem 135 cm zajął piąte miejsce w konkursie skoku wzwyż. (do medalu zabrakło 5 cm). A medal pamiątkowy uzyskał startując w próbach strefy rekreacyjnej.
W drugim dniu - starsi nasi przedstawiciele: oszczepnik Mateusz Wańkowicz i dyskobolka Oliwia Głąb walczyli w tzw. „wąskich finałach” i zakończyli zawody na siódmych lokatach. Trochę słabiej wypadł pchający kulą Gabriel Szewc.
Brawo za walkę fair play i godne reprezentowanie Szkoły!!!
Sprzątanie Świata - Polska 2024
20 września 2024 roku nasza szkoła brała udział w 31. akcji Sprzątania Świata pod hasłem "NA STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI".
17
Starsi lekkoatleci również z medalami Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej!!!
Zawody rozegrano 18 września w Pruchniku. W świetnych warunkach pogodowych, o tytuły mistrzów powiatu rywalizowali tym razem dziewczęta i chłopcy urodzeni w latach 2010 i 2011. Występy naszych reprezentantów były bardzo udane, bo siedmioosobowa ekipa zdobyła aż 5 medali. Pierwsze miejsca i prawo startu w finałach wojewódzkich wywalczyli: Gabriel Szewc – pchnięcie kulą, Mateusz Wańkowicz – rzut oszczepem i Oliwia Głąb – rzut dyskiem. Medal srebrny w rzucie oszczepem przypadł Marysi Kapłon, a brąz na skoczni w dal „wyskakała” Maja Mielniczek. Bardzo dobrze spisali się też skoczkowie wzwyż: Antek Kiwacki (140 cm) i Nikola Dryla (120 cm), którzy uplasowali się tuż za podium.
Duże Brawa!!!
2
Medale lekkoatletów w Powiatowych Igrzyskach Dzieci!!!
Powiatowe Igrzyska Dzieci w lekkiej atletyce, które odbyły się w Pruchniku (17.09.2024 r.) inaugurowały sportowe zmagania w bieżącym roku szkolnym. Rywalizacji najmłodszych lekkoatletów (frekwencja była rekordowa) towarzyszyła piękna pogoda sprzyjająca osiąganiu dobrych rezultatów. Naszą szkołę reprezentowało 6 sportowców z których medalowe pozycje, w konkursie skoku wzwyż wywalczyli: Filip Ścibiorski i Kacper Szymański Galas. Filip, wynikiem 125 cm wygrał rywalizację i uzyskał prawo startu w finale wojewódzkim (Stalowa Wola, 24.09.), a Kacper był trzeci. Piąte lokaty przypadły Julce Szczepanik w skoku wzwyż i Mai Szczepanik w rzucie piłeczką palantową (Weronika Gwóźdź, w tej samej dyscyplinie zajęła 11 miejsce). Milena Jagiełka, w biegu na 60 metrów uzyskała 9 czas.
DORADZTWO ZAWODOWE
Rola rodzica ucznia w szkole podstawowej w wyborze szkoły ponadpodstawowej i później pracy jest niezwykle istotna. Rodzice pełnią funkcję doradcza, wspierając swoje dziecko w podejmowaniu decyzji o przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Na etapie wyboru szkoły średniej, rodzice pomagają w analizie zainteresowań, talentów i predyspozycji ucznia, biorąc pod uwagę różne możliwości – od liceów ogólnokształcących po szkoły zawodowe czy technika. Wspólnie z dzieckiem powinni zapoznać się z ofertą edukacyjną, uwzględniając także perspektywy dalszego rozwoju zawodowego.
Po zakończeniu szkoły ponadpodstawowej, rola rodzica staje się równie ważna, szczególnie przy wyborze ścieżki zawodowej lub studiów. Rodzice mogą pomóc w znalezieniu odpowiednich możliwości kształcenia lub pracy, doradzać w kwestiach praktycznych, takich jak rynek pracy czy możliwości rozwoju zawodowego. Jednak równie ważne jest, by rodzice szanowali niezależność dziecka, dając mu przestrzeń na samodzielne podejmowanie decyzji, z zachowaniem wsparcia emocjonalnego i merytorycznego.
W trakcie trwania roku szkolnego zapraszamy rodziców do spotkań ze szkolnym doradcą zawodowym w celu najefektywniejszego wsparcia uczniów w wyborze szkoły ponadpodstawowej oraz orientacji zawodowej.
Zachęcamy uczniów i rodziców do zapoznania się z następującymi materiałami:
1. BAROMETR ZAWODÓW.
2. FILMY ANIMOWANE O WYBORZE SZKOŁY I ZAWODU.
https://doradztwo.ore.edu.pl/filmy-animowane-o-wyborze-szkoly-i-zawodu/
3. INFORMATOR O SZKOŁACH.
https://www.ko.rzeszow.pl/bazy/informator/sp/
4. TEST PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH.
http://kompetencjometr.mlodziwlodzi.pl/ankieta.html?start=1
5. MAPA KARIER.
6. SZKOŁY PONADPODSTAWOWE.
https://www.nowaera.pl/szkola-srednia-bez-tajemnic/wybor-szkoly
https://www.nowaera.pl/szkola-srednia-bez-tajemnic/jakie-technikum
https://www.nowaera.pl/szkola-srednia-bez-tajemnic/przedmioty-rozszerzone
https://www.ore.edu.pl/wp-content/uploads/2021/01/informator-o-zawodach-szkolnictwa-branzowego.pdf
7. Wybierz swoją przyszłość - Informator edukacyjny Powiatu jarosławskiego dla absolwentów szkół podstawowych
Elektroniczny Przewodnik Edukacyjny
Narodowe Czytanie
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII odsłonie akcji Narodowego Czytania, która odbyła się 7 września o godz. 1000 w Szkole Podstawowej w Kramarzówce. W tym roku lekturą tego wydarzenia był "Kordian" Juliusza Słowackiego.
Inauguracja roku szkolnego 2024/2025
Inaugurację nowego roku szkolnego tradycyjnie rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Św. w kościele parafialnym w Rozborzu Okrągłym. Dalsza część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej w szkole. Po wprowadzeniu sztadaru szkoły i wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, pani Dyrektor powitała wszystkich nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Następnie głos zabrał Burmistrz Pruchnika - Pan Stanisław Kłopot. Po uroczystości uczniowie udali się do sal, aby tam spotkać się z wychowawcami.
Witamy w nowym roku szkolnym!!!
Niech każdy dzień będzie dla nas wszystkich pełen małych i dużych sukcesów oraz wielu inspirujących momentów.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rozborzu Długim zaprasza uczniów i rodziców na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2 września 2024 r.:
1. O godz. 8.00 msza św. w kościele parafialnym w Rozborzu Okrągłym;
2. O godz. 9.00 spotkanie na sali gimastycznej:
- wystąpienie dyrektora szkoły,
- spotkanie z wychowawcami klas.
Z kościoła uczniowie przechodzą do szkoły pod opieką rodziców lub wychowawców.
Autobus szkolny odjeżdża z górnego przystanku w Rzeplinie o godz 7.40.
Archiwum Aktualności