• Wycieczka do Wrocławia

          •    W dniach 15- 17 maja w ramach programu „Poznaj Polskę” odbyła się wycieczka do Wrocławia, w której udział wzięło 45 uczniów. W pierwszy dzień zwiedziliśmy Hydropolis ( 7 stref tematycznych o wodzie) oraz zoo (Afrykarium) ze szczególnym uwzględnieniem życia organizmów w środowisku wodnym.

             Drugiego dnia podziwialiśmy Panoramę Racławicką, Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficznie, Pawilon Czterech Kopuł oraz Halę Stulecia. Uczniowie zobaczyli również w piwnicznej części Domu Notre Dame fragmenty murów zaginionego Zamku Książęcego XII- XIII w. - Zamku Pierwszych Piastów Śląskich (Bolesława Wysokiego, Henryka I Brodatego i św. Jadwigi Śląskiej). Tworzą one skupisko podziemnych reliktów archeologiczno-architektonicznych, które pozostały po zespole budowli sakralnych i rezydencjonalnych znajdujących się w jego północnej części (kaplicy, pałacu z oktogonem i murów obronnych).  Dzięki planszom i wielu materiałom dydaktycznym można było lepiej poznać historię założenia Zamku Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim.

              Trzeciego dnia zobaczyliśmy pomnik ku czci poległym członkom organizacji „Olimp”, Bazylikę św. Elżbiety oraz zespół historycznego centrum Wrocławia. Uczniowie zwiedzili również stadion śląski oraz uczestniczyli w wieczornym pokazie fontann.
            Kierownikiem  wycieczki była pani Anna Jzienicka, opiekunowie: pani Lucyna Kubas, pani Jolanta Kret, pani Barbara Mroczka. 

             

            Afrykarium

          • Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę"

          •      Gmina Pruchnik otrzymała dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”.  Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

             

            Całkowity koszt zadania: 37 500,00 zł

            Kwota dofinansowania: 30 000,00 zł

            Wkład własny: 7 500,00 zł

            Przyznane przez Ministra w formie dotacji środki finansowe zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczek szkolnych klas I-III i klas IV-VIII Szkoły Podstawowej

            im. Olimpijczyków Polskich w Rozborzu Długim.

             

          • Spotkanie z ratownikiem medycznym

          •     12 maja w szkole odbyły się zajęcia z ratownictwa medycznego, przeprowadzone przez absolwenta naszej szkoły Bogdana Szymańskiego. Uczniowie otrzymali cenną lekcję jak wezwać pomoc i udzielić pierwszej pomocy. Każdy uczeń miał okazję wykonać na fantomie reanimację oraz ułożyć ciało w pozycji bocznej bezpiecznej.

             

          • Koncert w Publicznej Szkole Muzycznej

          •    10 maja 2023 r. uczniowie klas I- IV uczestniczyli w koncercie w Publicznej Szkole Muzycznej I stopnia w Pruchniku. Wysłuchali pięknego koncertu podczas którego zadaniem było odgadnąć z jakiej bajki pochodzi prezentowany utwór.

                Uczniowie szkoły muzycznej prezentowali się również solo na różnych instrumentach, byli wśród nich również uczniowie naszej szkoły. Koncert miał na celu zachęcić do podjęcia nauki w szkole muzycznej, do której rekrutacja właśnie się rozpoczyna.

          • Pokaz historyczny grupy Rekonstrukto

          •    09 maja 2023 r. „grupa” sympatyków historii „Rekonstrukto” - przedstawiła w naszej szkole bardzo ciekawy pokaz dotyczący dramatycznych wydarzeń związanych z utratą przez Polskę niepodległości w XVIII w.

             Pokaz i prelekcję znacząco uatrakcyjniło zaangażowanie naszych uczniów przez prowadzących. Mogli oni bowiem bezpośrednio zapoznać się z właściwym umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w powstaniach a także wykazać się swoją wiedzą na temat historii.
            Na zakończenie odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa z wykorzystaniem strojów, broni i rekwizytów.

            Działania zrealizowane przy pomocy środków dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości

             

          • Ekoszóstki SP w Rozborzu Długim

          •     Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich
            w Rozborzu Długim starają się o wybudowanie na terenie szkoły EKOPRACOWNI.
            W związku z tym został napisany i złożony wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

              Dlatego zwracamy się z prośbą o polubienie filmu nakręconego przez uczniów

            i zamieszczonego na YouTube pod adresem.

          • Wizyta przedszkolaków w bibliotece

          •     W ramach realizowanego w naszej szkole programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” przedszkolaki z obydwu oddziałów przedszkolnych (27.04.2023 r.) odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Jarosławiu im. Aleksandra Fredry. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w tym nowym magicznym miejscu, pełnym książek.

                 Podczas pobytu w bibliotece, dzieci miały możliwość przejść między regałami i zapoznać się z księgozbiorem. Najbardziej zainteresowały się działem z kolorowymi książeczkami dla najmłodszych. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach na półkach. Zapoznała też dzieci z sylwetką Aleksandra Fredry, który jest patronem roku, w związku z przypadającą 230. rocznicą urodzin poety. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania.

            Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały utworów: „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, oraz „Bajeczki o osiołku”.  Zobaczyły też, jak wygląda karta czytelnika, poznały zasady wypożyczania książek oraz dowiedziały się jak o nie dbać.

                 Na zakończenie wizyty przedszkolaki obejrzały bajkę w sali multimedialnej.

            W podziękowaniu za oprowadzenie po świecie książek, dzieci  wręczyły prowadzącej drobny upominek.

            Wiele z nich obiecało zapisać się do biblioteki.

            Dziękujemy za miłe spotkanie!

            Po wizycie w bibliotece odwiedziliśmy McDonald.

             


             

            Wizyta w bibliotece

            McDonald

            Działania zrealizowane przy pomocy środków dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości

             

          • Sukcesy naszego ucznia w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej

          •    W dniu 12 kwietnia 2023 r. odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”, w których udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Pruchnik.

             

            Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:

            I grupa wiekowa (uczniowie klas I – IV)

            1. Kacper Szymański - Galas – SP w Rozborzu Długim
            2. Kacper Nowak – SP w Jodłówce
            3. Artur Fedurczak – SP w Jodłówce

            II GRUPA WIEKOWA (uczniowie klas V – VIII)

            1. Amelia Babiś - SP w Jodłówce
            2. Sebastian Dryla - SP w Rozborzu Długim
            3. Oliwia Podolak - SP w Pruchniku Nr 1

             

             

                 W dniu 21 kwietnia 2023 roku Kacper Szymański – Galas- uczeń klasy IV uczestniczył w Jarosławiu w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”- zajmując I MIEJSCE. Kacper będzie reprezentował powiat jarosławski na eliminacjach wojewódzkich.

            Do konkursu przygotowywała ucznia pani Barbara Mroczka.

             

          • Rekrutacja do przedszkola

          • Informujemy rodziców dzieci w wieku 3- 6 lat, którzy złożyli wniosek o przyjęcie do oddziałów przedszkolnych na rok 2023/24, że wszystkie dzieci zostały zakwalifikowane do naszej placówki.

            Więcej informacji można uzyskać u nauczycieli oddziałów przedszkolnych.


             

          • Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

          •     4 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych.

            Uczniowie klasy szóstej i piątej przedstawili inscenizację słowno-muzyczną "Zbawienie przyszło przez Krzyż", przygotowującą do nadejścia najważniejszych świąt w kościele katolickim.

                Po zakończeniu części artystycznej pani dyrektor Barbara Mroczka złożyła całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne. Następnie głos zabrała przewodnicząca rady rodziców pani Olimpia Piórkowska- Wywrót, która również złożyła życzenia oraz nagrodziła uczniów biorących udział w konkursie pt. "Najpiękniejszy stroik wielkanocny". Rada rodziców przygotowała również dla wszystkich miłą niespodziankę w postaci pięknych wiosennych kwiatów oraz czekoladowych jajek. 

             

            Działania zrealizowane przy pomocy środków dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

          • Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

          •          Osoby ze spektrum autyzmu należą do grupy najbardziej narażonej na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy.  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.

                   W naszej szkole obchodziliśmy  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w poniedziałek 3 kwietnia. Ubraliśmy się wszyscy na niebiesko  i przypięliśmy do ubrania niebieskiego motylka.

            Kolor niebieski i motyl to symbole solidarności z osobami chorującymi na autyzm.

            Celem takiej akcji jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu

            i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.

            W ten jeden dzień w roku było nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

            • Działania zrealizowane przy pomocy środków dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

          • Kiermasz świąteczny

          •    26.03.23 r. z inicjatywy rady rodziców pod kościołem parafialnym w Rozborzu Okrągłym odbył się kiermasz palm i stroików wielkanocnych. Część ozdób została pozyskana od sponsorów.

            Prace nad wykonaniem palm rozpoczęły się początkiem marca. W pierwszym etapie wykonano piękne kwiaty, a następnie palmy. W organizację kiermaszu zaangażowała się grupa 20 osób (uczniowie i rodzice).

               Zebrane środki zostaną przekazane na „Dzień Dziecka”, który zostanie połączony z piknikiem rodzinnym oraz dzień sportu.

          • Witaj wiosno!

          •      22.03.23 r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I i III w doskonałych humorach pożegnały zimę, a powitały wiosnę. Mamy nadzieję, że nowa pora roku rozgości się u nas na dobre.

          • "Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty!"

          •     21 marca, jak co roku zawitała kalendarzowa wiosna. Choć za oknem na próżno było jej szukać, to w naszej szkole zrobiło się kolorowo i gwarno.

            Pierwszy dzień wiosny tradycyjnie kojarzy się z Dniem Samorządności, kiedy to uczniowie na jeden dzień przejmują władzę w szkole. Tak było i tym razem. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem zamienili się w nauczycieli naśladując ich ubiorem, czasem fryzurą. Przygotowani do lekcji ruszyli do klas. Tłumaczyli, opowiadali, pytali i czasem chwytali się za głowę bo nie takich oczekiwali odpowiedzi.

            Wszyscy doskonale się bawili, szczególnie klasa piąta, gdzie dzięki kolorowym wiankom na głowach dziewczynek i hawajkom na szyjach chłopców czuć było prawdziwą wiosnę.

             

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          •     21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z  Zespołem Downa, którego celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji, akceptacji i miłości.

            Data 21 marca  jest symboliczna, ponieważ ludzie chorzy mają dodatkowy chromosom numer 21 (mają ich trzy zamiast dwóch). Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę. Chcąc okazać solidarność z ludźmi z zespołem Downa przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie pt. ,, Kolorowa skarpeta”. Pomysłów i wykorzystanych technik było mnóstwo. Wszystkie prace były niezwykle ciekawe. Wybór zwycięzców był niezwykle trudny, a komisja konkursowa miała bardzo ciężkie zadanie.

                 Wszystkim przedszkolakom i uczniom, którzy poświęcili czas i wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz wyjątkowe pomysły.

             

             

             

             

          • Konkurs recytatorski "Wiosna w sercu, wiosna wkoło"

          •         20 marca 2023 r. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki odbyła się XIV edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Wiosna w sercu, wiosna wkoło”.

                  Organizatorem imprezy była jarosławska filia PBW w Przemyślu przy PZPW

            w Rzeszowie oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki. Patronat honorowy objęli: Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot oraz Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, natomiast patronat medialny Radio Fara i Ekspres Jarosławski.

            W trzech kategoriach klas I- III i IV- VI oraz VII- VIII wystąpiło 80 recytatorów reprezentujących 31 szkół podstawowych i placówek z terenu miasta i powiatu jarosławskiego, a także Lubaczowa, Przeworska i Przemyśla.

                 Wiosenny konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy przybyli nawet spoza powiatu jarosławskiego. Z ogromnym zaangażowaniem oraz przejęciem deklamowali najpiękniejsze polskie wiersze dawnych i współczesnych poetów. Poziom tegorocznych wystąpień był wysoki oraz wyrównany, stąd też komisja nagrodziła i wyróżniła 26 osób.

            Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie trzech klas:

            - Milena Szostak- klasa I,

            - Kacper Cielecki- klasa VI,

            - Julia Parkita- klasa VIII, której prezentacja wiersza pt. „Wiosna” Augusta Bielowskiego uzyskała wyróżnienie w konkursie.

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!


             

          • Dzień Świętego Patryka

          • 17 marca Dzień Świętego Patryka w Szkole Podstawowej w Rozborzu Długim.

            Uczniowie klasy 4 dowiedzieli się kim był Święty Patryk, poznali historię jego życia oraz symbole związane z tym świętym. Była prezentacja, zadania, a następnie Quiz sprawdzający wiedzę uczniów na temat Świętego Patryka.

             

          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          • "Być kobietą, być kobietą...".

                 8 marca, jak co roku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet, w którym uczniowie klasy IV zaprezentowali program artystyczny, ujawniając swoje zdolności aktorskie, taneczne i muzyczne. Umiejętności wokalne zaprezentowały uczennice klasy VIII, VI, V oraz dwóch uczniów z klasy VI i IV. Natomiast uczennice klasy I uświetniły nam to wydarzenie pokazem sportowym, który był częścią przedstawienia.

                Każda pani i dziewczyna z okazji swojego święta dostała "słodki upominek".

            Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze i dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i emocji.

             

            Po zakończeniu części artystycznej pani dyrektor Barbara Mroczka oraz pani Anna Jazienicka wręczyły dyplomy oraz nagrody uczniom, którzy brali udział w szkolnych oraz pozaszkolnych konkursach. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

            Na tym nie koniec atrakcji. Pani Olimpia Piórkowska- Wywrót w imieniu rady rodziców złożyła wszystkim kobietom i kobietkom najlepsze życzenia z okazji ich święta. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki. Serdecznie dziękujemy!

            Działania zrealizowane przy pomocy środków dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich w Rozborzu Długim,
      • (+16) 6288030
      • Rozbórz Długi 104 37-560 Pruchnik Poland
      • mgr Barbara Mroczka telefon: 16 628 80 30
      • SKRZYNKA e- PUAP Szkoła publiczna prowadzona przez organ administracji rządowej lub jednostkę samorządu terytorialnego jako jednostka budżetowa w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.) realizującą zadania publiczne, o których mowa w ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 346, z późn. zm.) ma obowiązek posiadania skrzynki e-PUAP. SKRZYNKA e- PUAP SZKOŁY TO - SProzborz
    • Logowanie