07.11.23 r. w Szkole Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rozborzu Długim odbyło się otwarcie ekopracowni, dzięki wygranej w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Na początku uroczystości ksiądz proboszcz Zenon Ścirko poświęcił ekopracownię, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Burmistrz Pruchnika pan Wacław Szkoła, Starosta Powiatu Jarosławskiego pan Stanisław Kłopot, Wicestarosta Powiatu Jarosławskiego pan Mariusz Trojak, Sekretarz Gminy Pruchnik pan Robert Grządziel, Skarbnik Gminy Pruchnik pani Renata Mikłasz, przewodnicząca rady rodziców pani Olimpia Piórkowska- Wywrót, oraz dyrektor szkoły pani Barbara Mroczka.
Na zakończenie posadzono pamiątkowe dęby.
W drugiej części otwarcia, która odbyła się na sali gimnastycznej, dyrektor szkoły pani Barbara Mroczka powitała wszystkich zaproszonych gości: dyrektorów szkół i przedszkola, emerytowanych nauczycieli i pracowników obsługi naszej szkoły, zarząd rady rodziców, emerytowanego księdza proboszcza, pracowników referatu oświaty i instytucji gminy Pruchnik oraz wszystkich rodziców.
Następnie pani dyrektor przedstawiła koszt całej inwestycji: 54 000, z czego 48 000 pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz 5 300 z Urzędu Miejskiego w Pruchniku, za co pani dyrektor serdecznie podziękowała.
Aby mogła powstać taka pracownia w naszej szkole, (jedyna w powiecie jarosławskim) wzięliśmy udział w konkursie pt.” EKOPRACOWNIA PRZYRODNICZA zielone serce szkoły”. Uczniowie klasy VII nakręcili film ekologiczny, ponadto uczestniczyliśmy w wielu działaniach promujących ochronę środowiska, wygraliśmy konkurs w województwie na najładniejszą gazetkę szkolną o wodzie oraz uzyskaliśmy certyfikat „Aktywni błękitni- szkoła przyjazna wodzie”.
W pracowni przyrodniczej będą odbywać się lekcje z ekologii przy pomocy robotów ekologicznych Fotona oraz w Ekokuchni, tablicy Ekodom i innych pomocy dydaktycznych.
Dzięki współpracy z lokalnymi organizacjami ekologicznymi i szkołami, nasza pracownia stanie się centrum edukacji ekologicznej. Będziemy organizować warsztaty, prelekcje i wydarzenia, które pomogą zwiększyć świadomość ekologiczną w naszym społeczeństwie. Chcemy promować zrównoważony rozwój, który pomoże społeczeństwu uczestniczyć w ochronie przyrody.
Po wystąpieniu pani dyrektor, głos zabrał pan Stanisław Kłopot, a następnie pan Mariusz Trojak, którzy nie kryli swego zachwytu nad działaniami ekologicznymi prowadzonymi w naszej szkole.
Po przemówieniach naszych gości odbyła się część artystyczna pt. „Ziemia nie jest własnością człowieka”, przygotowana przez uczniów klas IV- VII, pod opieką pani Jolanty Kret oraz pani Eweliny Maślanki. Występ zakończyły przedszkolaki, które zatańczyły polkę.
Następnie zaproszeni goście udali się do remizy OSP na poczęstunek przygotowany przez radę rodziców .