Doradztwo zawodowe
Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej jest istotnym elementem procesu edukacyjnego, który ma na celu wspieranie uczniów w świadomym wyborze ich ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Wprowadzenie takiego doradztwa w młodym wieku pomaga dzieciom rozwijać świadomość swoich zainteresowań, umiejętności i predyspozycji.
CO DALEJ PO 8 KLASIE???
Czy zastanawiasz się, kim chcesz zostać w przyszłości? Wybór ścieżki edukacyjnej i zawodowej to ważna decyzja. Nieuchronnie zbliża się czas wyborów – szkoły ponadpodstawowej, zawodu, przyszłości. Przed Tobą jedna z ważniejszych decyzji życiowych. Jakie więc kroki należałoby podjąć, aby umiejętnie i jak najlepiej wybrać przyszłą drogę zawodową? Bardzo ważne jest, aby poznać swoje mocne i słabe strony, swoje cechy osobowości i swoje predyspozycje zawodowe. Nie wszystkie zdolności znane są od razu. Twoje zainteresowania i pasje pojawiają się w trakcie nauki czy spotkań z ciekawymi ludźmi. Pewne umiejętności można też wykształcić w działaniu, podczas zajęć pozalekcyjnych czy w ramach kół zainteresowań. Należy zatem nauczyć się świadomie kierować sobą, rozwijać swoje zdolności i szukać działań, w których można się wykazać i które sprawiają nam satysfakcję.
Pierwszy krok do wyboru zawodu, to poznanie samego siebie oraz zapoznanie się z rodzajami zawodów i ich charakterystykami. Na początku dobrze jest zastanowić się i odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, na przykład takie jak te:
-
„Jakie są moje mocne i słabe strony?”
-
„Jakie mam zainteresowania i uzdolnienia?”
-
„Czy wolę pracować w grupie czy indywidualnie?”
-
„Czy wolę sam podejmować decyzję czy chętniej radzę się innych?”
-
„Jaki charakter pracy preferuję (pracę fizyczną/umysłową)?”
Aby odpowiedzieć na te i inne pytania, które pomogą w rozpoznaniu Twoich predyspozycji zawodowych warto wykonać testy np.:
Wiedzę o zawodach możesz uzyskać na stronach internetowych:
https://doradztwo.ore.edu.pl/filmy-o-zawodach/
http://www.koweziu.edu.pl/wybor-zawodu
Przy wyborze zawodu warto uwzględnić zapotrzebowanie na rynku pracy. W tym temacie wiedzę pozyskasz na stronie:
Koniecznie zapoznaj się z informatorem o szkołach dla absolwentów szkół podstawowych
Elektroniczny Przewodnik Edukacyjny
DODATKOWO WARTO WIEDZIEĆ….
Zasady obliczania punktów dla absolwentów klas ósmych (ustala indywidualnie szkoła ponadpodstawowa):
-
wyniki egzaminów dla klas ósmych (mnoży się przez określony przez szkołę mnożnik)
-
cztery oceny ze świadectwa, z przedmiotów wskazanych przez szkołę ponadpodstawową
-
świadectwo z wyróżnieniem (z tzw. paskiem)
-
konkursy, olimpiady, zawody sportowe, artystyczne wymienione na stronie www.kuratorium.rzeszow.pl, według wskazanego tam przelicznika
-
działalność na rzecz środowiska szkolnego, wolontariat
-